PART #: LP1025-24
VOLUME DISCOUNTS
PCS
% OFF
5%
7.5%
15%
20%
FREE
First Class
Ground
2-Day
Express
CALC
Purchase
45 PCS IN-STOCK
ORDER BY 3PM EST FOR
SAME DAY SHIPPING
  • AC input constant current LED driver
  • PFC to reduce power consumption
  • ELV (trailing-edge) dimmable
Product Details
100 ~ 277VAC Input 2.44"L x 3.15"W x 0.98"H
12 ~ 24VDC Output UL1310 / UL48 Class 2 Compliant
1040mA Output Current Certified with IP54, IP66 (indoor or outdoor)
25 Watt Output Power See Data-Sheet for more Details
Description
The MagTech® LP1025-24 25-Watt LED Driver accepts 100~277VAC, and outputs a constant 1040mA current with a varying DC voltage between 12-24VDC. The driver is UL and CE certified and very compact at 2.44"L x 3.15"W x 0.98"H.
Technical Documentation
Environmental Specifications:
Operating Temperature: -30 to +50C
Storage Temperature: -40 to +85C
Humidity (Non-Condensing): 5% to 95%
Cooling: Convection
Vibration Frequency: 5 to 50 Hz
Acoustic Noise: Less than 24db (20~20K Hz)
Specification Parameter:
Input Voltage (VAC 90 ~ 264VAC
Input Frequency (Hz) 47/63 Hz
Output Voltage (VDC) 12~ 24 VDC
Output Current (Constant) 1040mA
Output Power (W) 25W